تاریخ ایجاد خبر : پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶  ساعت : ۰۹:۱۴
 

حرکت موثر یک مجموعه بزرگ صنعتی برای تولید انرژی از پسماند درالبرز


معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت تولید برق و انرژی از پسماندها ، گفت: مجموعه دانش بنیان و پالایشگاه غلات زر استان البرز به عنوان یک الگو درمسیر تولید برق از پسماند قرار گرفته است.

کریم شافعی روز چهارشنبه در بازدید از پالایشگاه غلات زر مستقر در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز با قدردانی ازطراحان و سرمایه گذاران این مجموعه اظهار داشت: این مجموعه دانش بنیان که تصفیه خانه خود را نیز به روش بیولوژیک و بی هوازی راه اندازی کرده ، گام موثری برای استفاده بهینه از پسماندها ، پیشگیری از آلودگی محیط زیست و تولید انرژی برداشته است.
وی با اشاره به کنترل آلایندگی پسماندها دراین مجموعه گفت: انتظار ما از تمام سرمایه گذاران این است که استانداردهای زیست محیطی را در طراحی اولیه صنایع رعایت کنند.
شافعی افزود: در دوره بهره برداری واحدهای صنعتی مکلف هستند استانداردهای زیست محیطی را رعایت کنند و در صورت کم توجهی به این موضوع نه تنها واحد صنعتی دچار چالش شده و متضرر می شود بلکه قانونگذار هم جرائم سنگینی را در مجلس تصویب و منظور کرده که شامل قانون مالیات بر ارزش افزوده و جرائم سنگین دیگر است.
وی تاکید کرد که تصفیه خانه پالایشگاه غلات زر فرآیند تولید انرژی را نیز به همراه دارد و ضمن آنکه انرژی ارزان تولید می کند.
شافعی گفت: اگر مطالعات کارشناسی امکان استفاده از پسماند شهری را بدهند خدمتی مضاعف به شهرستان ساوجبلاغ خواهد شد و شهرداری بدون دغدغه پسماند شهری را برای تولید برق در اختیار مجموعه زر قرار می دهد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز نیز در این بازدید گفت: یکی از نشانه های توسعه یافتگی صنایع کشور، توجه به موضوع محیط زیست در کنار صنعت است.
فردین حکیمی افزود: داشتن پیوست زیست محیطی در فعالیت های توسعه بویژه فعالیت های صنعتی بسیار حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: یکی از اقدامات اصلی در بحث صنایع ، استاندارد سازی فاضلاب، مدیریت اصولی پسماند، توسعه فضای سبز و استفاده از روش های نوین در جهت کاهش میزان آلایندگی و تاکید بر اقدامات بازیافتی است.
حکیمی اظهار داشت: پژوهشگاه غلات زر نمونه بارز توجه به مسائل زیست محیطی است که با استخراج بیوگاز از تصفیه خانه در مصرف انرژی صرفه جویی کرده و آلودگی ها را نیز کاهش داده است.
وی با بیان اینکه صنعتی که رعایت الزامات زیست محیطی را انجام ندهد، صنعتی ماندگار نخواهد بود اظهار داشت: توسعه صرفا با اشتغال ممکن نیست ، بلکه باید به مسائل زیست محیطی نیز توجه شود.


کد خبر : 4480

منبع : فرمانداری ساوجبلاغ

تعداد بازدید : تعداد بازدیدها : ۱۰۳

چاپ :

 

نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :