تاریخ ایجاد خبر : سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت : ۱۰:۰۸

برداشت گل محمدی بزرگترین مزرعه استان البرز در شهرستان ساوجبلاغ


کار برداشت گل محمدی در بزرگترین مزرعه استان البرز در شهرستان ساوجبلاغ آغاز شد .

سر پرست فرمانداری ساوجبلاغ در آیین برداشت گل محمدی که بهمراه مدیران خدمات رسان شرکت کرده بود خواستار برطرف شدن مشکلات این مزرعه شد .
حمید رضا ورزشی در حاشیه بازدید از برداشت گل محمدی  کارخانه گلاب گیری این مزرعه را نیز افتتاح کرد .
وی افزود: ایران رتبه اول تولید گلبرگ گل خشک و گلاب را در دنیا دارد ولی در تولیداسانس و روغن گل محمدی که کاربرد دارویی و عطر ادکلن دارد هنوز به رتبه های جهانی نرسیدیم
ورزشی افزود کارخانه اسانس گیری این مزرعه برای اولین بار در کشور  تا یک ماهه دیگر به بهره برداری میرسد و انتظار داریم ایران را در ردیف تولید کنندگان برتر اسانس قرار دهد
وی بیان داشت:  محصول تولیدی این مزرعه  به کشورهای عربی و همچنین برخی کشورهای اروپایی صادر می‌شود و این محصول ایرانی در دنیا کاملا شناخته شده است.
ورزشی افزود : با توجه به احداث باغ‌های گل محمدی به روش مکانیزه و اجرای روش‌های آبیاری تحت فشار در این باغات و همچنین اصلاح بستر کشت و نیز استفاده از ارقام مناسب گل محمدی و در نهایت وجود اراضی مناسب با آّب و خاک مناسب، عملکرد تولید این محصول در ساوجبلاغ از میانگین عملکرد کشوری بالاتر بوده است
سر پرست فرمانداری ساوجبلاغ گفت ، واحد فرآوری مزرعه دارای ظرفیت تولید گلاب، اسانس و روغن بوده که با توجه به قیمت‌های جهانی بویژه روغن و اسانس در آینده ارز آوری فوق العاده برای کشور خواهد داشت.
 وی گفت ابتکار این مزرعه  در تولیدگل محمدی و ایجاد اشتغال شرایط خوبی را در کاهش مصرف آب و افزایش تولید ایجاد کرده است .
سر پرست فرمانداری ساوجبلاغ از تاخیر در صدور مجوز های ساختمانی برای گلاب گیری این مجموعه گلایه کرد و از جهاد کشاورزی، اداره گاز ،  خواست تسریع در اجرای عملیات و خدمات را داشته باشد .
وی افزود :  راه اندازی این مزرعه و کارخانه گلاب‌گیری یک نوید خوب برای کشاورزانی است که به بهانه نبود آب و محصول تصمیم به قطعه بندی مزارع و تبدیل آن به ویلا را دارند.
مدیر جهاد کشاورزی ساوجبلاغ گفت : انتظار داریم در سال جاری بیش از ۲۰۰ تن گل محمدی از بزرگترین مزرعه گل محمدی استان البرز در ساوجبلاغ برداشت شود .
ایرج الماسی افزود : به لحاظ آب و هوای معتدل ساوجبلاغ رشد گل محمدی و بار دهی آن نسبت به سایر مناطق از عملکرد بهتری بر خوردار بوده و اسانس مرغوب تری استحصال می شود .
وی افزود : پرورش گل‌محمدی نیازمند سرمایه زیادی نیست و می‌تواند در اقتصاد، اشتغال‌زایی و توسعه منطقه کمک بسزایی داشته باشد.
 رییس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ با اشاره به دیگر مزایای کشت گل محمدی در ساوجبلاغ گفت : محصول گل محمدی این منطقه دارای مزیت‌هایی نسبت به دیگر مناطق دیگر از جمله زود رس بودن گل‌ها است .
وی افزود : براساس پیش بینی‌های انجام شده میزان برداشت گل محمدی از این مزرعه در هر هکتار ۶ الی ۸ تن می‌باشد که این میزان در کشور به کمتر از ۴/۵تن میرسد .
الماسی با اشاره به اینکه برداشت گل از سطح این مزرعه تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد پیش بینی کرد که حدود ۲۵۰ تن گلاب ناب از محصول گل این مزرعه گرفته شود.
رییس جهاد کشاورزی شهرستان ساوجبلاغ اظهار داشت: با راه اندازی  کارخانه صنعتی تولید گلاب در این مزرعه  برای ۳۰  نفر به صورت مستقیم اشتغال ایجاد شده و در حال حاضر بیش از ۵۰۰ کارگر به صورت فصلی مبادرت به چیدن گل می نمایند .
وی از برنامه ریزی اداره جهاد کشاورزی جهت افزایش سطح زیر کشت و جایگزینی این محصول با سایر محصولات پرمصرف آب خبر داد و گفت: امیدواریم دیگر کشاورزان نیز نسبت به کشت این محصول در مزارع خود اقدام کنند تا سطح زیر کشت این محصول در شهرستان افزایش یابد.
الماسی اظهار داشت: با توجه به راه‌اندازی کارخانه گلاب‌گیری در کنار این مزرعه، کشاورزانی که تمایل به کشت این محصول دارند نیز می‌توانند کشت خود را با صرف کمترین هزینه در این کارخانه به گلاب و سایر فراورده ها  تبدیل نمایند.
وی گفت : مزرعه گل محمدی در روستای قاسم آباد بزرگ با واریته گل مرغوب به صورت مکانیزه کشت شده و از ۶۰ هکتار زمین این مجموعه ۳۵ هکتار آن گل محمدی است که در سالهای آتی این مقدار افزایش می یابد .
رئیس جهاد کشاورزی از همت والای مدیریت این مجموعه و کارکنان آن در حفظ اراضی و تولید محصول صادراتی تشکر و قدر دانی کرد .


فایل دانلود:

کد خبر : 19233

منبع : فرمانداری ساوجبلاغ

تعداد بازدید : تعداد بازدیدها : ۸۰

چاپ :


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی :


  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق این مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری البرز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع آزاد می باشد.
آدرس: کرج- جهانشهر- بلوارماهان. تماس : 4-34438501 - 026